*/ Ajnkesl vs van Gogh

2. srpna 2015 v 11:15 | vOrel |  Matka lvice filozofuje
Se sklenicí vína jsem se posadila k televizi, ale místo rozjímání nad sytě rudým opojným alkoholem a filozofií světa jsem nakonec svou dávku vyžahla téměř naráz, zajedla to pár staršími křupkami a tím večerní sezení ukončila. Doufala jsem, že získám alespoň jednu-dvě nové odrhovačky vhodné na asi tak týdenní poslech do svého mp3 přehrávače, ale s letošní Eurovizí jsem to vzdala v půlce první písně. Další den jsem si v rychlosti prošla vítěze a finalisty ve článku na iDnes, našla jediný track, který za něco stál (asi ne shodou okolností zrovna vyhrál) a tím jsem to s evropskou pop kulturou ukončila.

V diskuzi, kterou jsem výjimečně otevřela, jsem se pak dozvěděla, že světová kultura upadá a pravděpodobně se tu do dvaceti let budeme - dle názoru některých lidí - brodit obnovenými dějinami středověku, nebo tak nějak. Protože když se takovéhle levné hrůzy vysílají za hříšné peníze v televizi, to přece jasně ukazuje na to, jak naše společnost hluboce klesla.


"To je divná soutěž, jak tam jeli ty... hmmm... Noid a ta...?"
"Asi? Nevim?"
"Jo, to je ono! ... To je vážně hrozný - takový nemastný neslaný ty písničky..."
"Ty si myslíš, že tohle je hrozný? Nooo... tak to jsi ještě slyšela málo."


Hahahá. Vy vážně posuzujete míru kulturnosti podle toho, co vysílá veřejnoprávní televize? Pokud ano, tak ale nemůžete říkat nic o tom, že úroveň kultury ve světě klesá. Naopak já tvrdím, že úroveň umělců možná dokonce roste a to exponenciálně. Pokud si vážně někdo myslí, že "Eurovize, Talenty a Superstary" jsou něco směrodatného, tak bych vám ráda připomněla, že van Gogh taky svého času neměl co do huby a dneska kdyby žil, lidi mu trhají štětec z ruky, aby ho mohli vydražit.

Samozřejmě, že kultura, která je prezentována v masovém měřítku - ohromné mezinárodní soutěže a kdesi cosi - musí být nějak výdělečná, zavděčuje se všem a tím pádem vznikají ujeté estrády, na které se nakonec dívají už jenom ne zrovna kulturní osoby, kterým ty písničky přijdou děsně "žůžo". Ale úroveň světové kultury nemůžeme hodnotit podle toho, co se líbí většině a ani podle toho, do čeho se vrazí nejvíc peněz.


Pokud si někdo myslí, že žijeme v nekulturním světě, tak je to pravděpodobně on, kdo je nekulturní, neboť nemá vůbec tušení o bohatství, jaké přineslo nové století. To jak umělci pracují ve všech možných stylech, s neuvěřitelnými myšlenkami, to jak rodí nové směry a oživují staré. Dnes můžeme říct, že naše kultura je tak pestrá, že si vybere každý. A dokonce i mé přesvědčení vzniklé na základě žebříčku nejprodávanějších alb asi největšího českého distributora hudby, totiž že v této zemi nežije už žádný slušný hudebník, bylo velice mylné.

Pokud si vážně myslíte, že kultura upadá, pak jste jenom neschopni hledat místa, kde se ta skutečná kultura vyskytuje. A v hlavním vysílacím čase televizí to obvykle nebývá.
 


Aktuální články

Reklama