*/ Informační kontext a trocha koření

2. srpna 2015 v 11:17 | vOrel |  Matka lvice filozofuje
Nedávno jsem s velice pyšným akcentem přišla s následujícím prohlášením.

"Já už se nekoukám na seriály, já si pustim k obědu dokument od BBC. Víš co, když už se učím, třeba mi to pomůže…"
"Cože? Tak nekoukat na seriály to bych nezvládla."
"A je to super - hele, třeba tuhle jsem se dozvěděla, jak ty papoušci v tý Amazonii žerou hlínu, aby neutralizovali jedy z kytek. No, to je prostě hustý!"
"Jo, jo - to jsem viděl! To je fakt zajímavý."

V rámci učení se na státnice sice nejsou nelegálně uploadované britské dokumenty z youtube samospásné, ale pořád si říkám, že se tam toho dozvím k tématu víc, než v dalším díle amerického sitcomu. A přesně nějak takhle to i funguje. Informací, které nutně potřebujete zopakovat k další státnicové otázce tam sice moc není, ale když už na nějakou narazíte, je to jako blesk z čistého nebe.
Tuhle jsem zpracovávala otázku na téma "druhy fotoreceptorů u bezobratlých". Tak šustrujete google, sbíráte si ty informace do kupičky, přehazujete vidlemi a pak složíte v nějakou úhlednou hromádku, nad kterou spláčete ve chvíli, kdy zjistíte, že vám to neleze do hlavy. Jenže dejme tomu chvilku. Hmyz vidí UV spektrum a v jedné otázce z botaniky přece bylo, že květiny používají značky viditelné jen v UV spektru k navádění hmyzu na květ. No jistě - kdyby to neviděli, tak by to ta kytka dělat nemohla. Logicky… A světločivné mohou být i samotné buňky, protože když má jednobuněčná Euglena stigma, které vnímá světlo, tak proč by jiná buňka nemohla taky vidět. Jistě, jistě!
A pak tu máme ten dokument, který jsem si právě pustila k jídlu. Horké špagety mi pálí patro a nějaký pán mi cosi anglicky vypráví o kambrijské explozi. V té době se prý poprvé objevilo pořádné oko. A my víme, že dokonalejší světločivné orgány se vyvíjí u dravců k detekci kořisti. A v kambriu se objevily konečně pořádné aktivní a dravé formy bezobratlých. Ano! A pak tu máme případ binokulárního vidění. Takový tyranosaurus rex měl široký záběr obou očí, ale proč takový úspěšný dravec jako allosaurus měl úhel binokulárního vidění o tolik menší? Protože zatímco t-rex kořist pronásledoval, allík na ni číhal a tím pádem mu stačilo zaměřit se na úzký prostor jako krokodýl!
Zastavila jsem video, odložila talíř. Sakra, to je ono! Můžu do sebe cpát informace horem dolem. Můžu se tu zpaměti učit leccos, ale v palici mi teď zůstane stejně akorát binokulární vidění zdechlých dinosaurů. Protože jsem k němu dostala příběh, fakta i kontext. Dostala jsem všechno potřebné, co mi umožnilo tu informaci zpracovat, zaujmout se pro ni a uložit. Navíc došlo k zopakování a vyvolání části informací už uložených z předchozího biflování a jejich aktivnímu zapojení do dané problematiky.
A to je to kouzlo. Ke všem těm informacím nám kolikrát chybí pouze omáčka, koření, které je přiostří a zařízne nám je do mozku. Vždyť co si ze školy pamatujete? Já mám prd paměť na typy gyneceí rostlin, ale to, že se dá oddenek puškvorce naložit a jíst a že u nás roste pouze nepohlavně se rozmnožující varianta (chudáček - nemá pohlavní dětičky!), to teda nezapomenu v životě. Je prostě neuvěřitelné, jak málo stačí, aby se člověk naučil cokoli, když mu to šikovně podáte.
 


Aktuální články

Reklama