*/ Pro slepičí kvoč

2. srpna 2015 v 11:21 | vOrel |  Matka lvice filozofuje
Člověk mívá občas chvíle, kdy je v takovém opojení smyslů, že začne plodit neuvěřitelnou filozofii. Jednou kdysi dávno jsem ze sebe vymáčkla něco podobného.

"Byli jsme prostě spolu a já… prostě jsem se ho tak zeptala: Proč já? A…"
*hlasitý smích*
"Ehm… no, tak to byla přesně jeho reakce."

To jsou ty chvíle, kdy vám osud postaví do cesty něco, co vás donutí přemýšlet, co vás instinktivně dovede k hloubavé větě, proč zrovna vy jste tím někým k tomu něčemu? Proč vás si ten druhý vybral, proč vás a ne toho, toho, toho, toho a toho. Protože je tu přece miliarda dalších lidí, tak proč vy? Ale já na svou otázku dostala jen jednu odpověď: smích. A nezbývalo, než se s touhle odpovědí smířit. Dokud se ale nestalo, že jsem tu samou otázku dostala já.

"Můžu se zeptat? … Proč já?"
*a teď se hlavně nesměj!*

Jedna věc je se ptát a čekat zbožně na odpověď, ale druhá, když tu odpověď musíte sami vymyslet. V tu chvíli vám dojde, že vy sami byste ji opravdu moc chtěli znát, tím pádem je nejenom fér, je to vaší povinností ji druhému sdělit. Protože není nic protivnějšího, než když vám někdo neodpoví, zamluví to a vy se do smrti taháte s otazníkem za zády. A tak jsem slíbila, že odpovím.

"No, proč já… To se prostě nedá ptát, to je prostě… to se tak stane! S tim nic neuděláš…"
"Jo, no…" *ne, že by to bylo až tak mlžný, ale máš jistou pravdu*

Svým způsobem je to hloupá otázka, ale jenom ve chvíli, kdy si konečně uvědomíte, že tu odpověď znáte, jen je příliš jednoduchá, aby vás napadla. Stojí vám přece před nosem. Proč já? Protože já! Kdykoli se budete chtít zeptat proč vy, dodejte za to: Myslím konkrétně proč. Neboť na tu otázku je obecně velice jednoduchá odpověď. Když jsem si tě vybral, udělal jsem to proto, že jsem chtěl. Jedno jaký konkrétní důvod to byl. Pokud máš hrát v mém týmu, vypadal si buď sympaticky, nebo nabušeně. Jestli máš jít smazat tu tabuli, je to proto, že si byl zrovna ve výhledu a zdálo se, že když to dostaneš za úkol, že nebudeš moc remcat.

A když se ptáš, proč zrovna tebe miluje - na to je ta nejjednodušší odpověď. Protože jsi to, o co by stál. A protože zrovna tebe měl to (ne)štěstí potkat. Takže ona otázka je skutečně jistým způsobem hloupá, ale říkejme jí raději řečnická. To zní mnohem vlídněji. A až se budete chtít příště zeptat proč, tak zatněte zuby a odpovězte si: Protože!
 


Aktuální články

Reklama