Únor 2016

#/ Výjimečná

21. února 2016 v 19:25 | vOrel |  Básnící střevo
Pro tebe je každý nikým
Vyčítat ti to je snadné

Pro tebe je každý nikým
Vlastně i já byla

Pro tebe však budu jedna
Jediná, kdo - však víš

Jsem jedna jediná
s perem v ruce

Jsem jedna jediná
a dostala jsem důvod

Jsem ta držící papír
a možná, že se začneš bát

Otiskl ses do mé duše
tisknu barvy zpátky

*/ Už nezachraňuju svět

21. února 2016 v 19:24 | vOrel |  Matka lvice filozofuje
Měli jste někdy potřebu vstát, začít křičet a postavit se všem hrůzám, zlu a bezpráví? Naše učitelka občanské výchovy na to měla výborný recept - pustila nám nějaký dokument z cyklu "Jeden svět", všichni jsme se podívali na to, jaké hrůzy se nám dějí "kus od dveří" a minimálně pět minut po skončení záznamu jsme v duchu snaživě spasili svět.

Pro tenkrát ještě dítě to byl šok. Ale větší zábava to byla, když se to nastřádalo. Svět je zahlcen odpadky, děti v Indii nemají jídlo, děti v Africe nemají nic, deštné pralesy mizí v záplavě olejové palmy, poslední zelený park zastavěn obchoďákem, havárie ropného tankeru, přelidnění, ničení půdy, zarůstání cenných biotopů, eutrofizace vod, nelidské podmínky práce v oděvních firmách, vylovené oceány, poslední nosorožci, AIDS, šikana, jaderné zbraně, války, mor, chudoba… Pokračujme do aleluja.


*po zhlédnuté značně depresivního dokumentu* "To byla špatná pohádka na dobrou noc."
"Ano, souhlasím… Před usnutím tohle… No… To není dobré. Příště radši nějaký animák."


Když tohle všechno vidíte, jste šokovaní. Máte pocit, že vaše existence může okamžitě skončit, protože není pro co žít. Není proč tu být, všechno je špatně, všechno končí. Celý svět se zvrhl a umírá. A jak můžete žít v takové hrůze? Jak můžete žít s tím vědomím? Přijdou rázem černé myšlenky. Lidé zírají do zdi, nechápou, co se to děje, ale já už nejsem to vyděšené dítě, ani puberťák nesoucí revoluční vlajku. Já jsem pesimistický realista. Žiju podle nejlepšího vědomí a svědomí a třídím odpad.

Ano, pro dítě to byl šok. Už ale nejsem dítě. Dnes mě šokuje pouze to, když je tímhle někdo ještě šokován. Když za mnou přijde někdo v mém věku a na jeho tváři vidíte to ohromení, znechucení a hrůzu. Tak skutečnou! Vy už jen držíte kamenný obličej proti světu. Protože jste ho přestali zachraňovat.


"Vím, že to asi bude znít divně, ale fakt jsem se rozhodla, že chci být vegetariánem. Víš, když jsem viděla ty velkochovy…"
"Jo, proč ne - je to zdravý, podle výzkumů ti to vůbec neublíží, naopak prospěje."


Kdysi jsem mívala takové tendence, ale dávno tomu, co jsem ztratila iluze bojovníka za práva všech a všeho. Dávno tomu, co jsem nesla revoluční vlajky. Ale gesto nic nezmění. Naše evropská gesta pomoci světu jsou jen pírkem ve vánici. Jsme mistři gest. Jsme specialisti vtom být zhrození, diskutovat jako o život o cizím životě a další den se vrátit k tématu nových reklam v televizi. Řeknu ti, nemusíš být asketa a posílat svou bílou kůži na trh do Afriky s Červeným křížem. Musíš se prostě naučit žít rozumně.

Kdybych měla pomoct všem, kteří spínají ruce v tisícovce dokumentů, které jsem kdy viděla, roztrhla bych se už před pár lety na kusy. Přestala jsem zachraňovat svět, protože to není možné. Někteří lidé chytnou záchvat pokaždé, když na Nově kníkne týraný pes, ale chceme-li jít příkladem světu, není nutné odhodit všechny výdobytky moderní společnosti, protože je to všechno zlo a v Číně umřel další dělník v továrně na hračky na rakovinu. Prostě jen musíme žít rozumně. Protože vy nechcete svět plný fanatických magorů s transparenty, ale zcela normálních slušných občanů.

Kdyby se všichni začali chovat rozumně, nic z toho by se nikdy nestalo. Ale na světě je prostě vždycky převaha blbců a nevzdělanců (toto je nutné rozlišovat!). Nikdy nevyhraje to, v co věří přesvědčení vegetariáni a opravdu tu nikdy nebude krásný ráj, duha a zlaté slunce. A tím spíš není nutné jančit po zhlédnutí dalšího videa, která vám připomíná, že je za 5 minut 12 a už abyste šli pro smyčku. Jestli chcete světu pomoct, třiďte se mnou odpad a chovejte se s uvědoměním k přírodě a lidským právům. Pak můžete začít doufat, že vaše děti si z toho vezmou příklad a bude tu o pár extremistů na obou stranách míň.