*/ Paradox „nemití času“

4. června 2017 v 13:39 | vOrel |  Matka lvice filozofuje
Můžeme se vsadit, ale předem víte, kdo vyhrává. Když se mě zeptáte, jestli bych šla tam a tam, protože a protože, mávnu rukou a řeknu kouzelnou větu: "Nemám čas." To je takové zaříkadlo, kterým teď častuju lidi v prudké kadenci nejen já, ale především hafo lidí jím častuje mě. "No víš, já nemám čas a…" Jo, jasně, já ho taky nemám! Nemusíš se vůbec obtěžovat mi tuhle informaci sdělovat.

Samozřejmě, že nikdo nemá čas. Máme přece nějaký život, ne? Práci, školu, práci do školy… Vždycky se najde plno věcí, které musíme nutně udělat a které už dva roky nestíháme. Ale pak jsem si jednou takhle sedla a povídám svému druhému já: Nemám čas - to není fakt, to je výmluva.

Samozřejmě, že když před námi leží kupa práce, když máme zítra zkoušku, když se potýkáme se závěrkami, tak nemáme čas. Ale zkuste se zeptat, co byste dělali, kdyby vám někdo zavolal, že stojí na střeše a chce skočit? Že vám vaše sestra spadla z kola a leží s otřesem mozku ve špitále? Vážně byste řekli, že nemáte čas a zavěsili? Samozřejmě, že neustále omílám, že mám hromadu věcí na starost, ale když mi uprostřed plácání se v učebnicích napíše kamarád, jestli mám chvilku, odpovím: "Jo, pět minut si urvu, o co jde?"

Všímám si toho čím dál častěji. A nejsem sama.


"Já taky vždycky řeknu, že nemám čas, ale v úterý mě zatáhli do čajky a byla jsem tam do dvou ráno! No to se mi snad nikdy nepovedlo!"
"Jo, viď! Když chceš, tak si ten čas uděláš."


Nejde o to, jestli čas máme nebo nemáme, protože v dnešním rychlém, možná až bleskovém světě nemáme vlastně nikdo čas na nic. V teoretické rovině, protože se na nás práce a povinnosti valí takovým tempem, že není možné je zvládat. Jakmile vyřešíte jedno, předhodí vám druhé. Nebo si, nedej bože, něco dalšího vymyslíte sami. Ale člověk není stroj.

Když si člověk chce udělat čas, tak si ho udělá. Když někoho milujete, budete na něj plácat tolik času, že i když občas zasakrujete, že jste měli víc dbát na tu práci, litovat přeci jenom nikdy nebudete. Pokud je vám někdo drahý, je vám ukradené, že vám kvůli němu "stojí práce". Když vám na někom záleží, půjdete za ním, kdykoli na vás pískne. Protože nikdo nemáme čas, ale vymlouvat se, že si nejste schopni udělat pět minut, abyste odepsali na smsku… Jestli máte až tak málo času, tak mi řekněte, kdy chodíte na záchod?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama